




+1 more






1/6
AActive in the Pawshake Community
1 recurring guest
9 times saved
Last active11 days ago
Usually responds-
Last contactedalmost 2 years ago
Last booked-
About Annemie
Zo lang ik mij kan herinneren ben ik gek geweest op dieren. Ik heb dan ook al veel huisdieren gehad in de loop der jaren: honden, katten, konijnen, cavia’s, vogels, kippen,... momenteel heb ik een kat, Selma, en een hondje, Bessy. Ik heb ook al op al deze diersoorten en andere gepast voor vrienden en andere Pawshakers
Een kennismaking vooraf vind ik altijd wel gewenst om de diertjes en de baasjes te leren kennen. In het geval van oppas bij mij thuis is het natuurlijk belangrijk dat alle diertjes met elkaar kunnen opschieten. Zindelijkheid is in dat geval ook een voorwaarde.
Bij mij in de buurt gaan we wandelen in het Brilschanspark en als we een klein stukje met de auto rijden zijn we ook vlug in het Nachtegalenpark. Meestal wandelen we ongeveer drie kwartier rond de middag maar dat kan ook meer of minder zijn naargelang de behoeften van de gast.
Onze gasten moeten uiteraard de nodige vaccinaties hebben gekregen en een behandeling tegen vlooien en teken. Zelf heb ik ook enige ervaring met het toedienen van medicatie.
Annemie offers ...
At Annemie's home
Doggy Day Care
Daytime care for your dog at the sitter's homefrom €20 /day, €10 /additional petAt your home
One home visit a day
Book a pet sitter to stop by your home to feed and play with your petfrom €19 /dayAnnemie can only travel 2 km from Berchem.
Dog Walking
An experienced dog walker will pick up your dog from your home for a 30 min walkfrom €19 /walk, €6 /additional petAnnemie can only travel 2 km from Berchem.
Annemie can accept
Puppies<1 year
Dog agesAll ages
Dog sizes0-8 kg
CatsAll kinds
Small animalsRodents, rabbits, birds, ...
Availability
November 2026
| Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
|---|---|---|---|---|---|---|
November 2026
| Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
|---|---|---|---|---|---|---|
December 2026
| Mo | Tu | We | Th | Fr | Sa | Su |
|---|---|---|---|---|---|---|
About Annemie's home
The residence
Apartment
Small outdoor area
What people say about Annemie
Overall rating
5
Communication
5
Conscientious
5
Profile accuracy
5
Treatment of animals
5
Value
5
More about Annemie
I speak ...
English
French
Dutch
Swedish
I have experience ...
20+ years of experience
... as volunteer with animal welfare
I am familiar with dog training techniques
I can administer medication orally
I can offer emergency transport
Confirmed information
Email verified
SMS verified
Stripe verified
Doggy Day Carefrom €20 /day, €10 /additional pet
No dates specified
Always book via the Pawshake platform
Peace of mind
Your pet may need protection against unexpected life events. We offer a Peace of Mind Guarantee included in every booking made and paid through Pawshake.
Discover Peace of MindHappiness
We include a free Happiness Guarantee in every booking made and paid through Pawshake to make sure you and your pet get the best pet care experience possible.
Discover Happiness

