image-0
image-1
image-2
image-3
image-4
+7 more
image-0
image-1
image-2
image-3
image-4
image-5
image-6
image-7
image-8
image-9
image-10
image-11
1/12
AlexandraA

Alexandra

Van snorharen tot kwispelstaarten 🐾

Gent

Pawshake sitter since October 2026
<1 year of experience
Lives with ...
Active in the Pawshake Community
1 time saved
Last active1 day ago
Usually respondswithin 10 minutes
Last contacted2 days ago
Last booked2 days ago

About Alexandra

Hoi! 🐾 Dieren zijn altijd al een groot deel van mijn leven geweest. Ik ben opgegroeid op een boerderij, omringd door allerlei dieren zoals paarden, schapen, geiten en kippen. Vandaag heb ik zelf drie katten, een hond en een vogel. Je kan dus wel zeggen dat ik ondertussen heel wat ervaring heb met verschillende dieren en hun eigen karaktertjes! Ik weet hoe belangrijk het is om je huisdier met een gerust hart aan iemand toe te vertrouwen. Daarom vind ik het belangrijk om elk dier de nodige aandacht, verzorging en liefde te geven, helemaal op zijn of haar tempo en volgens de gewoontes die het gewend is. Of het nu gaat om een wandeling met je hond, een bezoekje aan je kat of de verzorging van andere huisdieren terwijl je even weg bent: ik help met plezier! Ik vind het belangrijk dat dieren zich op hun gemak voelen en dat jij als baasje met een gerust gevoel je dag of vakantie kan verderzetten. Heb je een huisdier met een eigen karaktertje, specifieke gewoontes of wat extra aandacht nodig? Laat het me gerust weten. Ik leer jullie graag kennen! 🐶🐱🐦 Bezoekjes duren minstens 30 á 60 minuten.

Alexandra offers ...

At Alexandra's home

Alexandra currently does not offer any services at their home.

At your home

House Sitting

A sitter stays overnight in your home and cares for your petfrom €25 /night
Alexandra can only travel 20 km from Gent.

One home visit a day

Book a pet sitter to stop by your home to feed and play with your petfrom €10 /day
Alexandra can only travel 20 km from Gent.

2x Home visit

Two drop-in visits for your petfrom €20 /day
Alexandra can only travel 20 km from Gent.

Dog Walking

An experienced dog walker will pick up your dog from your home for a 30 min walkfrom €10 /walk, €5 /additional pet
Alexandra can only travel 20 km from Gent.

Alexandra can accept

Puppies<1 year
Dog agesAll ages
Dog sizesAll sizes
CatsAll kinds
FerretsAll kinds
Small animalsRodents, rabbits, birds, ...

Availability

MoTuWeThFrSaSu

About Alexandra's home

file.name

The residence

House
Medium outdoor area

More about Alexandra

Confirmed information

Email verified
SMS verified
Stripe verified
Dog Walkingfrom €10 /walk, €5 /additional pet
No dates specified

Always book via the Pawshake platform

Peace of mind

Your pet may need protection against unexpected life events. We offer a Peace of Mind Guarantee included in every booking made and paid through Pawshake.
Discover Peace of Mind

Happiness

We include a free Happiness Guarantee in every booking made and paid through Pawshake to make sure you and your pet get the best pet care experience possible.
Discover Happiness